Australian Open 2022 | Draw, Live Scores and Tournament Schedule

Jamie Shaw in Australian Open 30 Jan 2022
The main court at Melbourne Park (Photo by Chris Putnam/Zuma Press/PA Images)

The 2022 Australian Open marks the first Grand Slam of the year, and you can follow the latest results and schedule of play here.

The 110th edition of the Australian Open, the 54rd in the Open Era, features singles, doubles and mixed doubles events on hard court surface across 25 courts.

This year’s Australian Open, part of the ATP Tour and WTA Tour, will take place from January 17-30 at Melbourne Park in Victoria.

Novak Djokovic is the reigning and record nine-time men’s singles champion, but will not be on-hand to defend his title after being deported from Australia due to visa issues.

Djokovic’s absence, as well as that of six-time champion Roger Federer, means there will be a new name on the trophy for the first time since 2014.

Daniil Medvedev is aiming to go one better than his runner-up spot last year, while 2009 champion Rafael Nadal returns to Grand Slam action for the first time since last year’s French Open.

The men’s field also features Olympic gold medallist Alexander Zverev and 2021 French Open finalist Stefanos Tsitsipas.

Naomi Osaka is the defending and two-time women’s champion after defeating Jennifer Brady in last year’s final.

Osaka returns as the number 13 seed, having missed Wimbledon last year before competing in the US Open, while other former champions in action include Sofia Kenin, Angelique Kerber and Victoria Azarenka.

US Open champion Emma Raducanu is the number 17 seed, with top seed Ash Barty bidding to claim this title on home soil for the first time.

WATCH THE AUSTRALIAN OPEN STREAMED LIVE HERE (18+)

Australian Open 2022 Tournament Schedule

All times GMT

Monday January 17

Round One

ROD LAVER ARENA

12am onwards
Tatjana Maria (GER) 4-6, 6-7 Maria Sakkari (GRE)
Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3 Camila Osorio (COL)

Not before 3am
Rafael Nadal (ESP) 6-4, 6-1, 6-2 Marcos Giron (USA)

8am onwards
Ash Barty (AUS) 6-0, 6-1 Lesia Tsurenko (UKR)
Alexander Zverev (GER) 7-6, 6-1, 7-6 Daniel Altmaier (GER)

MARGARET COURT ARENA

12am onwards
Fiona Ferro (FRA) 1-6, 6-7 Elina Svitolina (UKR)
Matteo Berrettini (ITA) 4-6, 6-2, 7-6, 6-3 Brandon Nakashima (USA)
Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-2 Coco Gauff (USA)

8am onwards
Feliciano Lopez (ESP) 1-6, 3-6, 6-4, 5-7 John Millman (AUS)
Alja Tomljanovic (AUS) 4-6, 0-6 Paula Badosa (ESP)

JOHN CAIN ARENA

12am onwards
Laslo Djere (SRB) 6-7, 4-6, 6-3, 6-7 Denis Shapovalov (CAN)
Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 7-6, 6-7, 6-3 Egor Gerasimov (BEL)

Not before 6am
Sofia Kenin (USA) 6-7, 5-7 Madison Keys (USA)
Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-7, 7-6, 4-6, 4-6 Aslan Karatsev (RUS)

KIA ARENA (12am onwards)

Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-3 Kristina Mladenovic (FRA)
Gael Monfils (FRA) 6-1, 6-1, 6-3 Federico Coria (ARG)
Cameron Norrie (GBR) 3-6, 0-6, 4-6 Sebastian Korda (USA)

Not before 6am
Barbora Krejcikova (CZE) 6-2, 6-0 Andrea Petkovic (GER)

1573 ARENA (12am onwards)

Arianne Hartono (NED) 6-2, 4-6, 3-6 Amanda Anisimova (USA)
Karen Khachanov (RUS) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6 Denis Kudla (USA)

Not before 6am
Sebastian Caruso (ITA) 4-6, 2-6, 1-6 Miomir Kecmanovic (SRB)

COURT 3 (12am onwards)

Aleksandar Vukic (AUS) 4-6, 6-3, 7-5, 7-6 Lloyd Harris (RSA)
Daniela Yastremska (UKR) – Retired 1-6, 6-0, 0-5 Madison Brengle (USA)

Not before 4am
Victoria Azarenka (BEL) 6-3, 6-1 Panna Udvardy (HUN)

Not before 6am
Yannick Hanfmann 6-2, 6-3, 6-2 Thanasi Kokkinakis (AUS)

COURT 5 (12am onwards)

Radu Albot (ROM) 6-3, 6-4, 4-6, 6-2 Yoshihito Nishioka (JPN)
Tereza Martincova (CZE) 7-5, 6-2 Lauren Davis (USA)
Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-7, 5-7 Jessica Pegula (USA)

Not before 5am
Oscar Otte (GER) 6-4, 6-3, 6-2 Chun-hsin Tseng (TWN)

COURT 6 (12am onwards)

Anastasia Potapova (RUS) 4-6, 0-6 Camila Giorgi (ITA)
Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-1 Kirsten Flipkens (BEL)
Tomas Etcheverry (ARG) 1-6, 2-6, 6-7 Pablo Carreno Busta (ESP)

Not before 5am
Tallon Griekspoor (NED) 6-1, 6-4, 6-4 Fabio Fognini (ITA)

COURT 7 (12am onwards)

Carlos Alcaraz (ESP) 6-2, 6-2, 6-3 Alejandro Tabilo (CHI)
James Duckworth (AUS) 4-6, 6-2, 6-3, 2-6, 1-6 Adrian Mannarino (FRA)
Viktoria Kuzmova (SVK) 5-7, 3-6 Xiyu Wang (CHN)

COURT 8 (12am onwards)

Aliaksandra Sasnovich (BEL) 3-6, 6-1, 6-7 Qinwen Zheng (CHN)
Diane Parry (FRA) 1-6, 6-7 Marta Kostyuk (UKR)
Corentin Moutet (FRA) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3 Lucas Pouille (FRA)
Petra Martic (CRO) 3-6, 3-6 Jil Teichmann (SUI)

COURT 12 (12am onwards)

Holger Rune (NOR) 6-3, 4-6, 6-3, 3-6, 2-6 Soon-woo Kwon (KOR)
Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-6, 6-3, 6-3 Ernesto Escobedo (USA)
Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 6-3 Jasmine Paolini (ITA)

COURT 13 (12am onwards)

Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 4-6, 7-5, 7-6, 3-6 Cristian Garin (CHI)
Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-4 Claire Liu (USA)

Not before 4am
Donna Vekic (CRO) 2-6, 2-6 Alison Riske (USA)

Not before 6am
Reilly Opelka (USA) 6-3, 6-4, 7-6 Kevin Anderson (RSA)

COURT 14 (12am onwards)

Marton Fucsovics (HUN) 3-6, 6-4, 1-6, 7-6, 1-6 Dusan Lajovic (SRB)
Maryna Zanevska (BEL) 7-6, 7-6 Kaja Juvan (SVN)
Nikola Milojevic (SRB) 7-5, 4-6, 3-6, 2-6 Mackenzie Mcdonald (USA)

Greet Minnen (BEL) 5-7, 4-6 Jaqueline Cristian (ROU)

COURT 15 (12am onwards)

Benjamin Bonzi (FRA) 6-3, 6-3, 6-3 Peter Gojowczyk (GER)
Bernarda Pera (USA) 7-5, 6-3 Ekaterina Alexandrova (RUS)
Dominik Koepfer (GER) 6-1, 3-6, 6-4, 6-1 Carlos Taberner (ESP)

COURT 16 (12am onwards)

Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 3-6 Harmony Tan (FRA)
Stefan Kozlov (USA) 7-5, 6-3, 6-4 Jiri Vesely (CZE)
Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 2-6, 3-6 Lucia Bronzetti (ITA)
Sam Querrey (USA) 5-7, 3-6, 3-6 Lorenzo Sonego (ITA)

COURT 17 (12am onwards)

Federico Delbonis (ARG) 6-7, 6-3, 4-6, 2-6 Pedro Martinez (ESP)
Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4 Cristina Bucsa (ESP)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 7-6, 4-6, 1-6 Jelena Ostapenko (LAT)
Mikael Kukushkin (KAZ) 3-6, 4-6, 2-6 Tommy Paul (USA)

Tuesday January 18

Round One

ROD LAVER ARENA (12am onwards)
Garbine Muguruzu (ESP) 6-3, 6-4 Clara Burel (FRA)
Iga Swiatek (POL) 6-3, 6-0 Harriet Dart (GBR)
Henri Laaksonen (SUI) 1-6, 4-6, 6-7 Daniil Medvedev (RUS)

8am onwards
Storm Sanders (AUS) 7-5, 3-6, 2-6 Aryna Sabalenka (BLR)
Mikael Ymer (SWE) 2-6, 4-6, 3-6 Stefanos Tsitsipas (GRE)

MARGARET COURT ARENA (12am onwards)
Daria Saville (AUS) 2-6, 3-6 Rebecca Peterson (SWE)
Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-2, 6-2 Gianluca Mager (ITA)
Simona Halep (ROM) 6-4, 6-3 Magdalena Frech (POL)

8am onwards
Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 3-6, 0-6, 3-6 Alex de Minaur (AUS)
Sloane Stephens (USA) 0-6, 6-2, 1-6 Emma Raducanu (GBR)

JOHN CAIN ARENA (12am onwards)
Petra Kvitova (CZE) 2-6, 2-6 Sorana Cirstea (ROU)
Anett Kontaveitt (EST) 6-2, 6-3 Katerin Siniakova (CZE)
Not before 6am
Nikoloz Basilashvili (GEO) 1-6, 6-3, 4-6, 7-6, 4-6 Andy Murray (GBR)
Liam Broady (GBR) 4-6, 4-6, 3-6 Nick Kyrgios (AUS)

KIA ARENA (12am onwards)
Robin Anderson (USA) 7-6, 3-6, 3-6 Sam Stosur (AUS)
Joao Sousa (POR) 4-6, 5-7, 1-6 Jack Sinner (ITA)
Not before 6am
Angelique Kerber (GER) 4-6, 3-6 Kaia Kanepi (EST)

1573 ARENA (12am onwards)
Diego Schwartzmann (ARG) 6-3, 6-4, 7-5 Filip Krajinovic (SRB)
Maddison Inglis (AUS) 6-4, 6-2 Leylah Fernandez (CAN)
Emil Ruusuvuori (FIN) 4-6, 6-0, 6-3, 3-6, 4-6 Felix Auger-Aliassime (CAN)
Not before 6am
Caroline Dolehide (USA) 1-6, 3-6 Danielle Collins (USA)

COURT 3 (12am onwards)
Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-5 Vera Zvonareva (RUS)
Steve Johnson (USA) 7-6, 6-7, 4-6, 6-3, 6-3 Jordan Thompson (AUS)
Clara Tauson (DEN) 6-3, 6-4 Astra Sharma (AUS)
Not before 6am
Alexei Popyrin (AUS) 5-7, 6-4, 2-6, 6-3, 3-6 Arthur Rinderkneck (FRA)

COURT 5 (12am onwards)
Misaki Doi (JPN) 3-6, 5-7 Kristina Kucova (SVK)
Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-3 Priscilla Hon (AUS)
Maxime Cressy (USA) 7-6, 7-5, 6-7, 6-7, 6-4 John Isner (USA)
Not before 5am
Andreas Seppi (ITA) 1-6, 1-6, 5-7 Kamil Majchrzak (POL)

COURT 6 (12am onwards)
Roberto Batista Agut (ESP) 7-6, 6-4, 5-7, 6-1 Stefano Travaglia (ITA)
Anna Bondar (HUN) 2-6, 1-6 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Ana Konjuh (CRO) 4-6, 6-3, 7-5 Shelby Rogers (USA)
Not before 5am
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 6-3, 6-4 Alex Bolt (USA)

COURT 7 (12am onwards)
Marin Cilic (CRO) 6-3, 6-1, 6-2 Emilio Gomez (ECU)
Grigor Dmitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-3, 7-5 Jiri Lehecka (CZE)
Viktorika Golubic (SUI) 3-6, 4-6 Shuai Zhang (CHN)
Ann LI (USA) 6-7, 3-6 Zinyu Wang (CHN)

COURT 8 (12am onwards)
Christopher O’Connell (AUS) 7-6, 6-0, 4-6, 6-1 Hugo Gaston (FRA)
Stefanie Voegele (SUI) 3-6, 1-6 Daris Kasatkina (RUS)
Heather Watson (GBR) 6-3, 5-7, 6-2 Mayar Sherif (EGY)
Maximilian Marterer (GER) 6-7, 3-6, 2-6 Taylor Fritz (USA)

COURT 12 (12am onwards)
Tomfey Skatov (KAZ) 3-6, 2-6, 6-1, 4-6 Norbert Gombos (SVK)
Emina Bektas (USA) 5-7, 4-6 Liudmila Samsonova (RUS)
Taro Daniel (JPN) 7-6, 6-1, 6-1 Tomas Barrios Vera (CHI)

COURT 13 (12am onwards)
Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-7, 6-7, 3-6 Richard Gasquet (FRA)
Zarina Diyas (KAZ) 7-6, 6-7, 1-6 Elena Rybakina (KAZ)
Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-3, 6-0 David Goffin (BEL)
Marie Bouzkova (CZE) 6-1, 6-3 Rebecca Marino (CAN)

COURT 14 (12am onwards)
Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 7-5, 7-6 Marco Cecchinato (ITA)
Magda Linette (POL) 6-4, 7-5 Anastasija Sevastova (LAT)
Tomas Machac (CZE) 6-3, 2-6, 6-4, 6-2 Juan Manuel Cerundolo (ARG)

COURT 15 (12am onwards)
Oceane Dodin (FRA) 6-2, 5-7, 3-6 Irina-Camelia Begu (ROU)
Benoit Paire (FRA) 6-4, 3-6, 7-5, 2-6, 7-5 Thiago Monteiro (BRA)
Katie Volynets (USA) 6-3, 2-6, 3-6 Beatriz Haddad Maia (BRA)
Sebastian Baez (ARG) 6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2 Albert Ramos-Vinolas (ESP)

COURT 16 (12am onwards)
Alize Cornet (FRA) 6-3, 6-3 Viktoriya Tomova (BUL)
Roberto Carballes Baena (ESP) 1-6, 6-3, 6-2, 3-6, 4-6 Ricardas Berankis (LTU)
Damir Dzumhur (BIH) 1-6, 5-7, 1-6 Pablo Andujar (ESP)
Jang Su Jeong (KOR) 3-6, 6-2, 4-6 Danka Kovinic (MNE)

COURT 17 (12am onwards)
Botic van de Zandschulp (NED) 6-4, 6-3, 6-2 Jan-Lennard Struff (GER)
Hailey Baptiste (USA) 4-6, 7-6, 6-3 Caroline Garcia (FRA)
Tamara Zidansek (SLO) 3-6, 6-3, 7-6 Arantxa Rus (NED)
Frances Tiafoe (USA) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 6-3 Marco Trungelliti (ARG)

Wednesday January 19

Second Round

ROD LAVER ARENA (12am onwards)
Martina Trevisan (ITA) 0-6, 3-6 Paula Badosa (ESP)
Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 6-1 Lucia Bronzetti (ITA)
Yannick Hanfmann (GER) 2-6, 3-6, 4-6 Rafael Nadal (ESP)
From 8am
Madison Brengle (USA) 0-6, 4-6 Naomi Osaka (JAP)
Alexander Zverev (GER) 6-4, 6-4, 6-0 John Millman (AUS)

MARGARET COURT ARENA (12am onwards)
Harmony Tan (FRA) 3-6, 7-5, 1-5 (Tan ret) v Elina Svitolina (UKR)
Soonwoo Kwon (KOR) 6(6)-7, 7-6(3), 7-6(6), 5-7, 2-6 Denis Shapovalov (CAN)
Barbora Krejcikova (CZE) 6-2, 6-3 Xiyu Wang (CHN)
From 8am
Qinwen Zheng (CHN) 1-6, 4-6 Maria Sakkari (GRC)
Gael Monfils (FRA) 6-1, 6-0, 6-4 Alexander Bublik (KAZ)

JOHN CAIN ARENA (12am onwards)
Camila Giorgi (ITA) 6-2, 7-6 Tereza Martincova (CZE)
Not before 2am
Madison Keys (USA) 6-2, 7-5 Jaqueline Cristian (ROM)
Not before 3.30am
Stefan Kozlov (USA) 1-6, 6-4, 4-6, 1-6 Matteo Berrettini (ITA)
Hubert Hurkacz (POL) 4-6, 2-6, 3-6 Adrian Mannarino (FRA)

KIA ARENA (12am onwards)
Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 6-2 Jil Teichman (SUI)
Tallon Griekspoor (NLD) 3-6, 7-6(6), 6(3)-7, 6-3, 4-6 Pablo Carreno Busta (ESP)
Belinda Bencic (SUI) 2-6, 5-7 Amanda Anisimova (USA)
Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 2-6, 2-6, 3-6 Aslan Karatsev (RUS)

1573 ARENA (12am onwards)
Sara Sorribes Tormo (ESP) 6(5)-7, 3-6 Marta Kostyuk (UKR)
Bernarda Pera (USA) 4-6, 4-6 Jessica Pegula (USA)
Carlos Alcaraz (ESP) 6-2, 6-1, 7-5 Dusan Lajovic (CRO)
Pedro Martinez (ESP) 7-6(1), 6(4)-7, 6-2, 2-6, 2-6 Cristian Garin (CHI)

COURT 3 (12am onwards)
Lorenzo Sonego (ITA) 2-6, 6-2, 6-3, 6-1 Oscar Otte (GER)
Alison Riske (USA) 6-4, 2-6, 4-6 Jelena Ostapenko (LAT)
Not before 4.30am
Radu Albot (MOL) 6-4, 7-6(4), 6-4 Aleksander Vukic (AUS)

COURT 7 (2am onwards)
Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-3, 7-6(4) Dominik Koepfer (GER)
Nuria Parrizas Diaz (ESP) w/o Maryna Zanevska (BEL)

COURT 8 (2am onwards)
Sebastian Korda (USA) 3-6, 6-4, 6(2)-7, 7-5, 7-6(6) Corentin Moutet (FRA)
Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-0, 7-5 Benjamin Bonzi (FRA)

COURT 17 (2am onwards)
Miomir Kecmanovic (SER) 7-6(7), 7-5, 7-6(8) Tommy Paul (USA)
Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6(5)-7, 3-6 Qiang Wang (CHN)
Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 7-5 Elena-Gabriel Rude (ROM)

Thursday January 20

Second Round

ROD LAVER ARENA (12am onwards)
Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 3-6 Alize Cornet (FRA)
Aryna Sabalenka (BLR) 1-6, 6-4, 6-2 Wang Xinyu (CHN)
Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-4, 6-2 Kamil Majchrzak (POL)
From 8am
Daniil Medvedev (RUS) 7-6, 6-4, 4-6, 6-2 Nick Kyrgios (AUS)
Simona Halep (ROU) 6-2, 6-0 Beatriz Haddad Maia (BRA)

MARGARET COURT ARENA (12am onwards)
Anett Kontaveit (EST) 2-6, 4-6 Clara Touson (DEN)
Maddison Inglis (AUS) 7-6(4), 2-6, 6-2 Hailey Baptiste (USA)
Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(1), 6-7(5), 6-3, 6-4 Sebastian Baez (ARG)
From 8am
Emma Raducanu (GBR) 4-6, 6-4, 3-6 Danka Kovinic (MON)
Jannik Sinner (ITA) 6-2, 6-4, 6-3 Steve Johnson (USA)

JOHN CAIN ARENA (12am onwards)
Iga Swiatek (POL) 6-2, 6-2 Rebecca Peterson (SWE)
Not before 2am
Taylor Fritz (USA) 4-6, 3-6, 6-7(5) Frances Tiafoe (USA)
Elena Rybakina (KAZ) 4-6, 0-1 (Rybakina RET) Zhang Shuai (CHN)
Not before 6.30am
Andy Murray (GBR) 4-6, 4-6, 4-6 Taro Daniel (JPN)

KIA ARENA (12am onwards)
Andrey Rublev (RUS) 6-4, 6-2, 6-0 Ricardis Berankis (LIT)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-2 Sam Stosur (AUS)
Felix Auger-Aliassime (CDN) 7-6, 6-7, 7-6, 7-6 Alejandro Davidovich Fokina (ESP)

1573 ARENA (12am onwards)
Danielle Collins (USA) 6-4, 6-3 Ana Konjuh (CRO)
Dan Evans (GBR) w/o Arthur Rinderknech (FRA)
Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-0, 6-3 Philipp Kohlschreiber (GER)

COURT 3 (12am onwards)
Diego Schwartzman (ARG) 6-7(6), 4-6, 4-6 Chris O’connell (AUS)
Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-3 Magda Linette (POL)
Grigor Dimitrov (BUL) 4-6, 4-6, 7-6(4), 6-7(2) Benoit Paire (FRA)

COURT 5 (12am onwards)
Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-4 Kristina Kucova (SVK)

COURT 7 (12am onwards)
Marin Cilic (CRO) 6-2, 6-3, 3-6, 7-6(6) Norbert Gombos (SVK)
Not before 2.30am
Tamara Zidansek (SLO) 7-6(4), 6-4 Heather Watson (GBR)
Kaia Kanepi (EST) 6-2, 7-6(3) Marie Bouzkova (CZE)
Richard Gasquet (FRA) 6-4, 0-6, 0-4 (Gasquet RET) Botic va de Zandschlup (NED)

COURT 8 (12am onwards)
Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2 Irina-Camelia Begu (ROU)

COURT 13 (12am onwards)
Maxime Cressy (USA) 6-1, 3-6, 6-1, 7-6(5) Tomas Machac (CZE)

COURT 17 (12am onwards)
Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 7-5 Liudmila Samsonova (RUS)
Pablo Andujar (ESP) 6-4, 7-6(6), 0-6, 6-1 Alex Molcan (SVK)

Friday January 21

Third Round

ROD LAVER ARENA (from 12am)
Victoria Azarenka (BEL) 6-0, 6-2 Elina Svitolina (UKR)
Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-4, 6-4 Jelena Ostapenko (LAT)
Carlos Alcaraz (ESP) 2-6, 6-7, 6-4, 6-2, 6-7 Matteo Berrettini (ITA)
From 8am
Ash Barty (AUS) 6-2, 6-3 Camila Giorgi (ITA)
Karen Khachanov (RUS) 3-6, 2-6, 6-3, 1-6 Rafael Nadal (ESP)

MARGARET COURT ARENA (from 12am)
Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-7, 2-6 Jessica Pegula (USA)
Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 4-6 Paula Badosa (ESP)
Reilly Opelka (USA) 6-7, 6-4, 3-6, 4-6 Denis Shapovalov (CDN)
From 8am
Amanda Anisimova (USA) 4-6, 6-3, 7-6 Naomi Osaka (JPN)
Adrian Mannarino (FRA) 7-6, 6-7, 7-5, 6-4 Aslan Karatsev (RUS)

JOHN CAIN ARENA (from 2am)
Veronika Kudermetova (RUS) 4-6, 1-6 Maria Sakkari (GRE)
Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-4, 6-4 Radu Albot (MOL)

KIA ARENA (from 2am)
Gael Monfils (FRA) 7-6, 6-1, 6-3 Cristian Garin (CHI)

1573 ARENA (from 12am)
Miomir Kecmanovic (SER) 6-4, 6-7, 6-2, 7-5 Lorenzo Sonego (ITA)

COURT 3 (from 2am)
Madison Keys (USA) 4-6, 6-3, 7-6 Qiang Wang (CHN)
Sebastian Korda (USA) 4-6, 5-7, 7-6, 3-6 Pablo Carreno Busta (ESP)

Saturday January 22

Rod Laver Arena

12zm onwards
Clara Tauson 6-4, 4-6, 5-7 Danielle Collins
Kaia Kanepi 2-6, 6-2, 6-0 Maddison Inglis

Not before 3am
Benoit Paire 3-6, 5-7, 7-6, 4-6 Stefanos Tsitsipas

Not before 8am
Pablo Andujar 4-6, 4-6, 2-6 Alex De Minaur
Sorana Cirstea 6-3, 2-6, 6-2 Anastasia Pavlyuchenkova

Margaret Court Arena

12am onwards
Tamara Zidansek 6-4, 4-6, 2-6 Alize Cornet
Marketa Vondrousova 6-4, 3-6, 1-6 Aryna Sabalenka

Not before 3am
Botic van de Zandschulp 4-6, 4-6, 2-6 Daniil Medvedev

Not before 6am
Iga Swiatek 6-2, 6-3 Daria Kasatkina

Andrey Rublev 5-7, 6-7, 6-3, 3-6, Marin Cilic

John Cain Arena

Not before 1.30am
Simona Halep 6-2, 6-1 Danka Kovinic

Not before 6am
Dan Evans 4-6, 1-6, 1-6 Felix Auger-Aliassime

KIA Arena

Not before 2am
Elise Mertens 6-2.6-2 Zhang Shuai
Roberto Bautista Agut 0-6, 6-3, 6-3, 4-6, 3-6 Taylor Fritz

Not before 6am
Taro Daniel 4-6, 6-1, 3-6, 1-6 Jannik Sinner

Court 3

Not before 5am
Christopher O’Connell 2-6, 7-6, 3-6, 2-6 Maxime Cressy

Sunday January 23

Fourth Round

Rod Laver Arena

12am onwards
Madison Keys 6-3, 6-1 Paula Badosa
Barbora Krejcikova 6-2, 6-2 Victoria Azarenka

Not before 3am
Adrian Mannarino 6-7, 2-6, 2-6 Rafael Nadal

8am onwards
Ashleigh Barty 6-4, 6-3 Amanda Anisimova
Pablo Carreno Busta 5-7, 6-7, 4-6 Matteo Berrettini

Margaret Court Arena

Not before 2am
Jessica Pegula 7-6, 6-3 Maria Sakkari

Not before 4am
Alexander Zverev 3-6, 6-7, 3-6 Denis Shapovalov

Jon Cain Arena

Not before 7.30am
Miomir Kecmanovic 5-7, 6-7, 3-6 Gael Monfils

Monday January 24

Fourth Round

Rod Laver Arena

12am
Danielle Collins 4-6, 6-4, 6-4 Elise Mertens

Not before 2am
Simona Halep 4-6, 6-3, 4-6 Alize Cornet

Not before 3.30am
Alex de Minaur 6-7(3), 4-6, 3-6 Jannik Sinner

8am
Taylor Fritz 6-4, 4-6, 6-4, 3-6, 4-6 Stefanos Tsitsipas
Kaia Kanepi 7-5, 2-6, 7-6(7) Aryna Sabalenka

Margaret Court Arena

Not before 3am
Maxime Cressy 2-6, 6-7(4), 7-6(4), 5-7 Daniil Medvedev

Not before 6.30am
Iga Swiatek 5-7, 6-3, 6-3 Sorana Cirstea

John Cain Arena

3am
Marin Cilic 6-2, 6-7(7), 2-6, 6-7(4) Felix Auger-Aliassime

Tuesday January 25

Quarter-Finals

Rod Laver Arena

Not before 1.30am
Barbora Krejcikova (CZE) 3-6, 2-6 Madison Keys (USA)

Not before 3am
Rafael Nadal (ESP) 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3 Denis Shapovalov (CDN)

8am
Ash Barty (AUS) 6-2, 6-0 Jessica Pegula (USA)
Matteo Berrettini (ITA) 6-4, 6-4, 3-6, 3-6, 6-2 Gael Monfils (FRA)

Wednesday January 26

Quarter-Finals

Rod Laver Arena

12am
Danielle Collins (USA) 7-5, 6-1 Alizé Cornet (FRA)

Not before 2am
Iga Swiatek (POL) 4-6, 7-6(2), 6-3 Kaia Kanepi (EST)

Not before 4am
Jannik Sinner (ITA) 3-6, 4-6, 2-6 Stefanos Tsitsipas (GRE)

8.30am
Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-3, 6-7(2), 5-7, 4-6 Daniil Medvedev (RUS)

Thursday January 27

Semi-Finals

Rod Laver Arena

8.30am
Ash Barty (AUS) 6-1, 6-3 Madison Keys (USA)
Iga Swiatek (POL) 4-6, 1-6 Danielle Collins (USA)

Friday January 28

Semi-Finals

Rod Laver Arena

3.30am
Matteo Berrettini 3-6, 2-6, 6-3, 3-6 Rafael Nadal

8.30am
Daniil Medvedev 7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1 Stefanos Tsitsipas

Saturday January 29

Women’s Final

8.30am
Ashleigh Barty 6-3, 7-6(2) Danielle Collins

Sunday January 30

Men’s Final

8.30am
Daniil Medvedev 6-2, 7-6(5), 4-6, 4-6, 4-6 Rafael Nadal

Date Session Gates Open Details
Rod Laver Arena Margaret Court Arena John Cain Arena Outside Courts
Mon 17 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 6:30 pm 7 pm
Tue 18 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm 7 pm
Wed 19 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm 7 pm
Thu 20 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm 7 pm
Fri 21 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm 7 pm
Sat 22 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm 7 pm
Sun 23 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm
Mon 24 Day 10 am 11 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm
Tue 25 Day 10 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7 pm
Wed 26 Day 10 am 11 am 11 am 11 am
Night 5 pm 7:30 pm
Thu 27 Day 10 am 11 am 11 am 11 am Men’s Doubles
TBA Wheelchair
Night 5 pm 7:30 pm
followed by
Women’s Singles Semifinal
Fri 28 Day 11 am 12pm
Not before 2:30pm
3 pm Mixed Doubles Final
Men’s Singles Semifinal
Night 5 pm 7:30 pm
Sat 29 Day 11 am 12 pm
7:30pm
followed by
12 pm Junior Final
Women’s Singles Final
Men’s Doubles Final
Sun 30 Twilight 2 pm 3 pm
7:30 pm
Women’s Doubles Final
Men’s Singles Final

 

Latest Tennis Offers

  • Watch the Italian Open streamed live
  • Bet £10 & Get £50 in Free Bets when you register
  • Get £30 in Free Bets when you register and place ANY bet
  • Daily Price Boosts & Specials on all major tournaments