Australian Open 2023 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

Jamie Shaw in Australian Open 27 Jan 2023
Defending champion Rafael Nadal poses with the trophy in 2022 (Photo credit: Juergen Hasenkopf/Alamy Stock Photo)

The 2023 Australian Open marks the first Grand Slam of the year, and you can follow the latest results and schedule of play here.

The 111th edition of the Australian Open, the 55th in the Open Era, features singles, doubles and mixed doubles events on hard court surface across 25 courts.

This year’s Australian Open, part of the ATP Tour and WTA Tour, will take place from January 16-29 at Melbourne Park in Victoria.

Rafael Nadal is the reigning Men’s Singles champion after he came from two sets down to defeat Daniil Medvedev in an historic final 12 months ago.

In winning the title, Nadal broke the all-time men’s major singles titles record, landing his second Australian Open crown and becoming the most successful player in the modern era.

Nadal, who went on to claim a 14th French title later in the year, returns Down Under as the number one seed and in search of Grand Slam title number 23.

Fourth seed Novak Djokovic returns to the tournament after being ruled out last year and is attempting to become the first man to win ten Australian Open titles.

Back-to-back runner-up Medvedev is out to go one better than his last two attempts, while other key contenders include Casper Ruud, Stefanos Tsitsipas and home favourite Nick Kyrgios.

Ash Barty lifted the Women’s Singles title on home soil last year but subsequently retired from the sport just two months later.

Barty’s retirement and Angelique Kerber and Naomi Osaka’s absences mean that Victoria Azarenka and Sofia Kenin are the only former champions to compete in this year’s event.

Iga Swiatek is the number one seed as she aims to add this title to last year’s French Open and US Open triumphs, while two-time Grand Slam finalist Ons Jabeur remains in hot pursuit of a maiden major title.

WATCH THE AUSTRALIAN OPEN STREAMED LIVE HERE

18+ | T&Cs Apply | Geo Restrictions may apply | Be Gamble Aware

Australian Open 2023 Schedule of Play

DATE – SESSION SESSION GATES OPEN PLAY STARTS (SHOW COURTS) PLAY STARTS (OUTER COURTS) FEATURED SINGLES MATCHES
Wed 1/11 – Day 9:30 AM 11:00 AM 10:00 AM Qualifying
Thu 1/12 – Day 9:30 AM No play 10:00am Qualifying
Fri 1/13 – Day 9:30 AM No play 10:00am Qualifying
Sat 1/14 – No play No play (Kids’ Day)
Sun 1/15– No play No play
Mon 1/16 – Day 1 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM First round
Mon 1/16 – Night 2 5:00 PM 7:00 PM Continued from day First round
Tue 1/17 – Day 3 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM First round
Tue 1/17 – Night 4 5:00 PM 7:00 PM Continued from day First round
Wed 1/18 – Day 5 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Second round
Wed 1/18 – Night 6 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Second round
Thu 1/19 – Day 7 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Second round
Thu 1/19 – Night 8 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Second round
Fri 1/20 – Day 9 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Third round
Fri 1/20 – Night 10 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Third round
Sat 1/21 – Day 11 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Third round
Sat 1/21 – Night 12 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Third round
Sun 1/22 – Day 13 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Fourth round
Sun 1/22 – Night 14 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Fourth round
Mon 1/23 – Day 15 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Fourth round
Mon 1/23 – Night 16 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Fourth round
Tue 1/24 – Day 17 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Quarterfinals
Tue 1/24 – Night 18 5:00 PM 7:00 PM Continued from day Quarterfinals
Wed 1/25 – Day 19 10:00 AM 11:00 AM 11:00 AM Quarterfinals
Wed 1/25 – Night 20 5:00 PM 7:30 PM Continued from day Quarterfinals
Thu 1/26 – Twilight 21 3:00 PM 4:00 PM 4:00 PM Women’s semifinals
Fri 1/27 – Day 22 2:00 PM 4:00 PM 3:00 PM First men’s semifinal
Fri 1/27 – Night 23 5:00 PM 7:30 PM Continued from day Second men’s semifinal
Sat 1/28 – Twilight 24 11:00 AM 7:30 PM 11:15 AM Women’s final
Sun 1/29 – Twilight 25 2:00 PM 4:00 PM No play Men’s final

 

All times GMT

Monday January 16

First Round

Rod Laver Arena

12am onwards
Katerina Siniakova 1-6, 4-6 Cori Gauff (7)
Yue Yuan 1-6, 4-6 Maria Sakkari (6)

Not before 3.30am
Rafael Nadal (1) 7-5, 2-6, 6-4, 6-1 Jack Draper

From 8am
Iga Swiatek (1) 6-4, 7-5 Jule Niemeier
Marcos Giron 0-6, 1-6, 2-6 Daniil Medvedev (7)

Margaret Court Arena

From 12am
Jessica Pegula (3) 6-0, 6-1 Jaqueline Adina Cristian
Hubert Hurkacz (10) 7-6(1), 6-2, 6-2 Pedro Martinez Portero
Sofia Kenin 4-6, 6-7(3) Victoria Azarenka (24)

From 8am
Stefanos Tsitsipas (3) 6-3, 6-4, 7-6(6) Quentin Halys
Madison Keys (10) 6-4, 3-6, 6-2 Anna Blinkova

John Cain Arena

From 12am
Kyle Edmund 4-6, 0-6, 2-6 Jannik Sinner (15)
Alison Van Uytvanck 6-7(3), 2-6 Petra Kvitova (15)

Not before 4.30am
Sebastian Baez 4-6, 4-6, 4-6 Jason Kubler

Not before 7am
Vasek Pospisil 6-1, 6-7(4), 6-7(3), 3-6 Felix Auger-Aliassime (6)

Kia Arena

From 12am
Anna Kalinskaya 5-7, 7-5, 4-6 Danielle Collins (13)
Daniel Altmaier 3-6, 3-6, 7-6(5), 6-7(6) Frances Tiafoe (16)

Not before 4am
Cameron Norrie (11) 7-6(3), 6-0, 6-3 Luca Van Assche

1573 Arena

From 12am
Emma Raducanu 6-3, 6-2 Tamara Korpatsch
Dusan Lajovic 4-6, 6-4, 4-6, 1-6 Denis Shapovalov (20)
Barbora Krejcikova (20) 6-3, 6-1 Sara Bejlek
Alex Molcan 6-7(3), 6-3, 1-6, 7-6(2), 6-4 Stan Wawrinka

Court 3

From 12am
Bianca Vanessa Andreescu 6-2, 6-4 Marie Bouzkova (25)
Talia Gibson 3-6, 4-6 Clara Burel
Dayana Yastremska 4-6, 2-6 Jelena Ostapenko (17)
John Millman 6-7(8), 7-5, 6-7(2), 6-2, 6-3 Marc-Andrea Huesler
Xinju Wang 7-6(2), 6-4 Storm Hunter

Court 5

From 12am
Tomas Martin Etcheverry 3-6, 6-3, 6-4, 6-4 Gregoire Barrere
Coco Vandeweghe 3-6, 1-6 Anhelina Kalinina
Jaume Munar 3-6, 2-6, 2-6 Dalibor Svrcina
Jil Belen Teichmann (32) 7-5, 6-1 Harriet Dart

Court 6

From 12am
Cristina Bucsa 2-6, 6-0, 6-2 Eva Lys
Tallon Griekspoor 6-3, 7-6(3), 6-3 Pavel Kotov
Lorenzo Sonego 7-6(4), 6-3, 6-7(6), 6-1 Nuno Borges
Kaja Juvan 7-5, 6-1 Selena Janicijevic

Court 7

From 12am
Marta Kostyuk 6-3, 6-4 Amanda Anisimova (28)
Sebastian Korda (29) 6-4, 1-6, 6-3, 6-2 Christian Garin
Jiri Lehecka 6-3, 6-3, 6-3 Borna Coric (21)

Not before 6am
Leolia Jeanjean 0-6, 3-6 Nadia Podoroska
Lorenzo Musetti (17) 4-6, 1-6, 7-6(0), 6-2, 6-7(4) Lloyd Harris

Court 8

From 12am
Polina Kudermetova 5-7, 1-6 Olivia Gadecki
Mikael Ymer 4-6, 2-6, 5-7 Yoshihito Nishioka (31)
Anna Bondar 6-2, 2-6, 6-3 Ana Bogdan
Yannick Hanfmann 6-4, 6-4, 3-6, 6-7(5), 3-6 Rinky Hijikata

Court 12

From 12am
Yosuke Watanuki 6-3, 6-3, 6-2 Arthur Rinderknech
Bernarda Pera 2-6, 6-3, 6-1 Moyuka Uchijima
Ernesto Escobedo 5-7, 2-6, 6-3, 3-6 Taro Daniel

Court 13

From 12am
Oscar Otte 2-6, 4-6, 7-6(2), 5-7 Juncheng Shang
Karen Khachanov (18) 7-6(3), 6-2, 6-0 Bernabe Zapata Miralles
Panna Udvardy 4-6, 1-6 Maria Camila Osorio Serrano

Not before 5am
Elena Rybakina (22) 7-5, 6-3 Elisabetta Cocciaretto

Court 14

From 12am
Corentin Moutet 6-4, 5-7, 6-2, 4-6, 7-5 Yibing Wu
Kamilla Rakhimova 5-7, 7-6(8), 1-6 Kateryna Baindl
Lin Zhu 6-2, 6-4 Rebecca Marino

Court 15

From 12am
Francisco Cerundolo (28) 6-4, 6-4, 6-3 Guido Pella
Lesia Tsurenko 2-6, 1-6 Karolina Muchova
Qinwen Zheng (29) 6-0, 6-2 Dalma Galfi

Not before 5am
Christopher Eubanks 6-3, 6-7(1), 6-3, 4-6, 6-4 Soon Woo Kwon

Court 16

From 12am
Kristina Kucova 6-7(6), 5-7 Diana Shnaider
Brandon Nakashima 6-7(5), 6-7(1), 6-1, 7-6(10), 4-6 MacKenzie McDonald

Not before 4.30am
Laura Pigossi 5-7, 1-6 Catherine McNally
Thiago Moura Monteiro 3-6, 6-7(2), 3-6 Constant Lestienne

Court 17

From 12am
Ilya Ivashka 3-6, 6-3, 5-7, 3-6 Botic van de Zandschulp (32)
Brenda Fruhvirtova 5-7, 2-6 Aliaksandra Sasnovich
Federico Coria 6-4, 5-7, 6-2, 6-7(6), 2-6 Marton Fucsovics

Tuesday January 17

First Round

Rod Laver Arena

From 12am
Aryna Sabalenka (5) 6-1, 6-4 Tereza Martincova
Katherine Sebov 3-6, 0-6 Caroline Garcia (4)
Matteo Berrettini (13) 3-6, 3-6, 6-4, 7-6(7), 6-7(6) Andy Murray

From 8am
Tamara Zidansek 6-7(8), 6-4, 1-6 Ons Jabeur (2)
Roberto Carballes Baena 3-6, 4-6, 0-6 Novak Djokovic (4)

Margaret Court Arena

From 12am
Garbine Muguruza 6-3, 6-7(3), 1-6 Elise Mertens (26)
Xiyu Wang 1-6, 3-6 Karolina Pliskova (30)

Not before 3.30am
Juan Pablo Varillas 6-4, 1-6, 7-5, 6-7(3), 4-6 Alexander Zverev (12)

From 8am
Viktoriya Tomova 1-6, 2-6 Belinda Bencic (12)
Tomas Machac 3-6, 6-7(6), 7-6(5), 3-6 Casper Ruud (2)

John Cain Arena

From 12am
Andrey Rublev (5) 6-3, 6-4, 6-2 Dominic Thiem
Taylor Fritz (8) 6-4, 6-2, 4-6, 7-5 Nikoloz Basilashvili
Maryna Zanevska 2-6, 6-7(4) Veronika Kudermetova (9)

From 8am
Hsu Yu-hsiou 2-6, 2-6, 3-6 Alex de Minaur (22)
Tseng Chun-hsin 6-4, 6-7(5), 7-6(5), 6-7(4), 1-6 Alexei Popyrin

Kia Arena

From 12am
Kaia Kanepi (31) 6-3, 6-7(4), 1-6 Kimberly Birrell
Filip Krajinovic 2-6, 3-6, 4-6 Holger Rune (9)

1573 Arena

From 12am
Grigor Dimitrov (27) 7-6(3), 7-5, 6-2 Aslan Karatsev
Anett Kontaveit (16) 6-2, 6-3 Julia Grabher
Jasmine Paolini 2-6, 4-6 Liudmila Samsonova (18)

Not before 5am
Aleksandar Vukic 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 3-6 Brandon Holt

Court 3

From 12am
Leylah Fernandez 7-5, 6-2 Alize Cornet
J. J. Wolf 6-3, 3-6, 6-4, 7-5 Jordan Thompson

Court 5

From 12am
Arianne Hartono 4-6, 3-6 Shelby Rogers
Katie Volynets 6-3, 6-2 Evgeniya Rodina
Jan-Lennard Struff 1-6, 6-7(6), 2-6 Tommy Paul

Court 6

From 12am
Anastasia Pavlyuchenkova 0-6, 1-6 Camila Giorgi
Nicolas Jarry 6-3, 6-4, 7-6(3) Miomir Kecmanovic (26)
Christopher O’Connell 6-3, 2-6, 3-6, 2-6 Jenson Brooksby

Court 7

From 12am
Facundo Bagnis 4-6, 6-4, 4-6, 4-6 Daniel Evans (25)

Court 8

From 12am
Martina Trevisan (21) 3-6, 2-6 Anna Schmiedlova
Pablo Carreno Busta (14) 7-6(4), 6-1, 7-6(3) Pedro Cachin
Petra Martic 6-3, 6-4 Viktorija Golubic

Court 12

From 12am
Daniel Elahi Galan 6-1, 5-7, 1-6, 4-6 Jeremy Chardy

Court 13

From 12am
Ysaline Bonaventure 2-6, 1-6 Ekaterina Alexandrova (19)
Linda Fruhvirtova 6-0, 6-4 Jaimee Fourlis

Court 14

From 12am
Zizou Bergs 4-6, 6-1, 4-6, 1-6 Laslo Djere
Ben Shelton 4-6, 6-3, 6-2, 2-6, 7-6(4) Zhang Zhizhen

Court 15

From 12am
Mattia Bellucci 6-4, 3-6, 6-7(5), 4-6 Benjamin Bonzi

Court 16

From 12am
Diane Parry 1-6, 1-6 Taylor Townsend
Alejandro Davidovich Fokina (30) 6-0, 6-7(3), 3-6, 6-4, 6-3 Alexander Bublik
Sorana Cirstea 6-2, 4-6, 3-6 Yulia Putintseva

Court 17

From 12am
Diego Schwartzman (23) 6-4, 6-7(6), 6-3, 7-6(5) Oleksii Krutykh

Wednesday January 18

Second Round

Rod Laver Arena

From 12am
Iga Swiatek (1) 6-2, 6-3 Camila Osorio
Jessica Pegula (3) 6-2, 7-6 Aliaksandra Sasnovich

Not before 3am
Rafael Nadal (1) 4-6, 4-6, 5-7 Mackenzie McDonald

From 8am
Emma Raducanu 3-6, 6-7 Coco Gauff (7)
Stefanos Tsitsipas (3) 6-3, 6-0, 6-2 Rinky Hijikata

Margaret Court Arena

From 12am
Diana Shnaider 6-3, 5-7, 3-6 Maria Sakkari (6)
Alex Molcan 6-3, 6-3, 3-6, 2-6, 2-6 Felix Auger-Aliassime (6)
Madison Keys (10) 6-3, 6-2 Xinyu Wang

From 8am
John Millman 5-7, 2-6, 2-6 Daniil Medvedev (7)
Karolina Muchova 7-6, 2-6, 6-7 Danielle Collins (13)

John Cain Arena

From 12am
Tomas Etcheverry 3-6, 2-6, 2-6 Jannik Sinner (15)
Anhelina Kalinina 7-5, 6-4 Petra Kvitova (15)
Juncheng Shang 4-6, 4-6, 1-6 Frances Tiafoe (16)

Not before 6am
Karen Khachanov (18) 6-4, 5-7, 6-4, 6-2 Jason Kubler
Elena Rybakina (22) 6-2, 6-1 Kaja Juvan

Kia Arena

From 12am
Cristina Bucsa 2-6, 7-6, 6-4 Bianca Andreescu
Thanasi Kokkinakis 6-1, 6-2, 6-2 Fabio Fognini
Daria Kasatkina (8) 1-6, 1-6 Varvara Gracheva
Olivia Gadecki 2-6, 1-6 Marta Kostyuk
Cameron Norrie (11) 6-3, 3-6, 7-6, 6-3 Constant Lestienne

1573 Arena

From 12am
Barbora Krejcikova (20) 6-4, 6-1 Clara Burel
Taro Daniel 3-6, 6-7, 5-7 Denis Shapovalov (20)
Nadia Podoroska 1-6, 0-6 Victoria Azarenka (24)

Court 3

From 12am
Jil Teichmann (32) 2-6, 2-6 Lin Zhu
John Isner 7-6, 6-7, 2-6, 2-6 Adrian Mannarino
Beatriz Haddad Maia (14) 6-7, 2-6 Nuria Parrizas Diaz
Hubert Hurkacz (10) 3-6, 7-6, 2-6, 6-3, 6-3 Lorenzo Sonego
Qinwen Zheng (29) 4-6, 4-6 Bernarda Para

Court 5

From 1.30am
Richard Gasquet 3-6, 4-6, 3-6 Ugo Humbert
Joao Sousa 3-6, 2-6, 2-6 Roberto Bautista Agut (24)

Court 6

From 12am
Anna Bondar 6-7, 7-5, 0-6 Jelena Ostapenko (17)
Enzo Couacaud 6-4, 7-5, 6-0 Hugo Dellien

Not before 2.30am
Alison Riske-Amritaj 4-1 Marketa Vondrousova
Christopher Eubanks vs Jiri Lehecka

Court 7

Not before 2am
Max Purcell 6-4, 3-6, 4-6, 6-7 Emil Ruusuvuori
Sloane Stephens 6-7, 4-6 Anastasia Potapova
Dalibor Svrcina 3-6, 4-6, 2-6 Yoshihito Nishioka (31)
Sebastian Korda (29) 6-2, 7-5, 6-4 Yosuke Watanuki

Court 8

From 12am
Denis Kudla 3-6, 7-5, 7-6, 6-3 Roman Safiullin

Not before 2.30am
Claire Liu 6-3, 6-4 Madison Brengle
Tallon Griekspoor 6-4, 6-4, 6-4 Botic van de Zandschulp (32)

Court 12

From 1.30am
Lucrezia Stefanini 3-6, 7-5, 6-4 Tatjana Maria
Maxime Cressy 7-6, 7-5, 3-6, 6-3 Albert Ramos-Vinolas
Shuai Zhang (23) 6-1, 4-6, 6-0 Patricia Tig

Court 13

From 2am
Michael Mmoh 4-6, 2-6, 7-6, 6-4, 6-4, 6-2 Laurent Lokoli
Lloyd Harris 2-6, 3-6, 7-5, 4-6 Marton Fucsovics

Court 14

From 1.30am
Irina-Camelia Begu (27) 3-6, 7-6, 6-2 Elizabeth Mandlik
Francisco Cerundolo (28) 3-6, 6-4, 6-2, 7-5 Corentin Moutet

Court 15

Not before 2.30am
Donna Vekic 6-2, 2-6, 7-6 Oksana Selekhmeteva
Catherine McNally 1-6, 6-7 Kateryna Baindl

Court 16

From 12am
Lucia Bronzetti 6-2, 4-6, 3-6 Laura Siegemund

Court 17

Not before 1.30am
Lauren Davis 1-6, 7-5, 6-1 Danka Kovinic
Mayar Sherif 5-7, 1-6 Magda Linette

Thursday January 19

Second Round

Rod Laver Arena

12am
Aryna Sabalenka (5) 6-3, 6-1 Shelby Rogers
Jenson Brooksby 6-3, 7-5, 6-7, 6-2 Casper Ruud (2)
Leylah Fernandez 6-7, 5-7 Caroline Garcia (4)

8am
Enzo Couacaud 1-6, 7-6, 2-6, 0-6 Novak Djokovic (4)
Marketa Vondrousova 6-1, 5-7, 6-1 Ons Jabeur (2)

Margaret Court Arena

12am
Katie Volynets 6-4, 2-6, 6-2 Veronika Kudermetova (9)
Anett Kontaveit (16) 6-3, 3-6, 4-6 Magda Linette
Michael Mmoh 6-7, 6-4, 6-3, 6-2 Alexander Zverev (12)

8am
Claire Liu 6-7, 3-6 Belinda Bencic (12)
Andy Murray 4-6, 6-7, 7-6, 6-3, 7-5 Thanasi Kokkinakis (Aus)

John Cain Arena

12am
Taylor Townsend 6-1, 2-6, 3-6 Ekaterina Alexandrova (19)
Lauren Davis 4-6, 3-6 Elise Mertens (26)

4am
Taylor Fritz (8) 7-6, 6-7, 4-6, 7-6, 2-6 Alexei Popyrin

8am
Adrian Mannarino 6-7, 6-4, 4-6, 1-6 Alex De Minaur (22)

1573 Arena

2am
Ben Shelton 7-6, 7-6, 7-5 Nicolas Jarry
Yulia Putintseva 0-6, 5-7 Karolina Pliskova (30)
Grigor Dimitrov (27) 6-3, 6-2, 6-0 Laslo Djere

Kia Arena

2am
Andrey Rublev (5) 6-2, 6-4, 6-7, 6-3 Emil Ruusuvuori
Kimberly Birrell 3-6, 2-6 Linda Fruhvirtova
Maxime Cressy 5-7, 4-6, 4-6 Holger Rune (9)

Court 3

12am
Jeremy Chardy 4-6, 4-6, 1-6 Daniel Evans (25)
Diego Sebastian Schwartzman (23) 1-6, 4-6, 4-6 JJ Wolf
Donna Vekic 6-3, 6-0 Ludmilla Samsonova (18)

5.30am
Nuria Parrizas-Diaz 6-3, 6-2 Anastasia Potapova

Court 6

4am
Denis Kudla 2-6, 7-6, 2-6, 4-6 Ugo Humbert
Varvara Gracheva 6-3, 6-1 Lucrezia Stefanini

Court 7

12am
Alejandro Davidovich Fokina (30) 2-6, 6-2, 7-6, 3-6, 4-6 Tommy Paul
Anna Karolina Schmiedlova 4-6, 3-6 Camila Giorgi

4am
Shuai Zhang (23) 6-3, 6-3 Petra Martic
Brandon Holt 6-4, 6-2, 3-6, 2-6, 2-6 Roberto Bautista Agut (24)

Court 8

12am
Irina-Camelia Begu (27) 7-5, 5-7, 3-6 Laura Siegemund
Pablo Carreno-Busta (14) 6-4, 6-4, 6-7, 1-6, 6-7 Benjamin Bonzi

Friday January 20

Third Round

Rod Laver Arena

12am
Barbora Krejcikova (20) 6-2, 6-3 Anhelina Kalinina
Stefanos Tsitsipas (3) 6-2, 7-6, 6-3 Tallon Griekspoor
Bernarda Pera 3-6, 2-6 Coco Gauff (7)

From 8am
Madison Keys (10) 6-1, 2-6, 1-6 Victoria Azarenka (24)
Sebastian Korda (29) 7-6, 6-3, 7-6 Daniil Medvedev (7)

Margaret Court Arena

12am
Marton Fucsovics 6-4, 6-4, 1-6, 4-6, 3-6 Jannik Sinner (15)

From 2am
Jessica Pegula (3) 6-0, 6-2 Marta Kostyuk
Iga Swiatek (1) 6-0, 6-1 Cristina Bucsa

From 8am
Hubert Hurkacz (10) 7-6, 6-4, 1-6, 4-6, 6-3 Denis Shapovalov (20)
Lin Zhu 7-6, 1-6, 6-4 Maria Sakkari (6)

John Cain Arena

From 4am
Francisco Cerundolo (28) 1-6, 6-3, 1-6, 4-6 Felix Auger-Aliassime (6)

From 8am
Karen Khachanov (18) 6-3, 6-4, 3-6, 7-6 Frances Tiafoe (16)

KIA Arena

From 3am
Elena Rybakina (22) 6-2, 5-7, 6-2 Danielle Collins (13)

From 4.30am
Cameron Norrie (11) 7-6, 3-6, 6-3, 1-6, 4-6 Jiri Lehecka

1573 Arena

From 3am
Kateryna Baindl 3-6, 0-6 Jelena Ostapenko (17)

Court 3

From 3.30am
Mackenzie McDonald 6-7, 3-6, 2-6 Yoshihito Nishioka (31)

Saturday January 21

Third Round

Rod Laver Arena

From 12am
Varvara Gracheva 4-6, 2-6 Karolina Pliskova
Camila Giorgi 2-6, 5-7 Belinda Bencic
Benjamin Bonzi 6-7, 2-6, 1-6 Alex de Minaur

From 8am
Grigor Dimitrov 6-7, 3-6, 4-6 Novak Djokovic
Magda Linette 6-3, 6-4 Ekaterina Alexandrova

Margaret Court Arena

From 12am
Nuria Parrizas Diaz 2-6, 2-6 Donna Vekic
Andrey Rublev 6-4, 6-2, 6-3 Dan Evans
Aryna Sabalenka 6-2, 6-3 Elise Mertens

From 8am
Andy Murray 1-6, 7-6, 3-6, 4-6 Roberto Bautista Agut

John Cain Arena

From 2am
Ugo Humbert 4-6, 2-6, 6-7 Holger Rune

From 8am
Alexei Popyrin 3-6, 6-7, 4-6 Ben Shelton

KIA Arena

From 3.30am
JJ Wolf 6-4, 6-1, 6-2 Michael Mmoh

From 8am
Laura Siegemund 6-1, 3-6, 3-6 Caroline Garcia

Sunday January 22

Fourth Round

Rod Laver Arena

From 1:30am
Iga Swiatek 4-6, 4-6 Elena Rybakina
Hubert Hurkacz 6-3, 3-6, 2-6, 6-1, 6-7 Sebastian Korda

From 8am
Stefanos Tsitsipas 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3 Jannik Sinner
Victoria Azarenka 4-6, 6-1, 6-4 Lin Zha

Margaret Court Arena

From 2am
Jelena Ostapenko 7-5, 6-3 Coco Gauff

From 4.30am
Jiri Lehecka 4-6, 6-3, 7-6, 7-6 Felix Auger-Aliassime

John Cain Arena

From 3.30am
Yoshihito Nishioka 0-6, 0-6, 6-7 Karen Khachanov

From 6am
Jessica Pegula 7-5, 6-2 Barbora Krejcikova

Monday January 23

Fourth Round

Rod Laver Arena

From 12am
Aryna Sabalenka (5) 7-5, 6-2 Belinda Bencic (12)
Magda Linette 7-6(3), 6-4 Caroline Garcia (4)

Not before 3.30am
Andrey Rublev (5) 6-3, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(9) Holger Rune (9)

From 8am
Alex De Minaur (22) 2-6, 1-6, 2-6 Novak Djokovic (4)

Margaret Court Arena

Not before 1.30am
Donna Vekic 6-2, 1-6, 6-3 Linda Fruhvirtova

Not before 5am
Roberto Bautista Agut (24) 2-6, 6-4, 2-6, 5-7 Tommy Paul

John Cain Arena

Not before 3am
Ben Shelton 6-7(5), 6-2, 6-7(4), 7-6(4), 6-2 JJ Wolf

Kia Arena

Not before 1.30am
Karolina Pliskova (30) 6-0, 6-4 Zhang Shuai (23)

Tuesday January 24

Quarter-Finals

Rod Laver Arena

Not before 1.30am
Elena Rybakina (22) 6-2, 6-4 Jelena Ostapenko (17)

Not before 3am
Karen Khachanov (18) 7-6, 6-3, 3-0 (ret) Sebastian Korda (29)

From 8am
Jessica Pegula (3) 4-6, 1-6 Victoria Azarenka (24)
Stefanos Tsitsipas (3) 6-3, 7-6, 6-4 Jiri Lehecka

Wednesday January 25

Quarter-Finals

Rod Laver Arena

From 12am
Karolina Pliskova (30) 3-6, 5-7 Magda Linette

Not before 2am
Aryna Sabalenka (5) 6-3, 6-2 Donna Vekic

Not before 3.30am
Ben Shelton 6-7, 3-6, 7-5, 4-6 Tommy Paul

From 8.30am
Novak Djokovic (4) 6-1, 6-2, 6-4 Andrey Rublev (5)

Thursday January 26

Women’s Semi-Finals

Rod Laver Arena

From 8.30am
Elena Rybakina (22) 7-6, 6-3 Victoria Azarenka (24)
Magda Linette v Aryna Sabalenka (5)

Friday January 27

Men’s Semi-Finals

Rod Laver Arena

From 8.30am
Karen Khachanov (18) v Stefanos Tsitsipas (3)
Novak Djokovic (4) v Tommy Paul

Saturday January 28

Women’s Final

8am
Elena Rybakina (22) v Aryna Sabalenka (5)

Sunday January 29

Men’s Final

8am
Stefanos Tsitsipas (3) v Novak Djokovic (4)

READ MORE

Latest Tennis Offers

  • Watch all Australian Open matches streamed live
  • Bet £10 and Get £30 in Free Bets when you register
  • Bet £10 Get £40 in Free Bets when you join
  • Claim 5x Profit Boosts weekly worth up to £1,000 each