French Open 2022 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

Jamie Shaw in French Open 05 Jun 2022
Court Philippe-Chatrier at Roland Garros (Credit: DPPI Media / Alamy Stock Photo)

The second Grand Slam of 2022 sees the sport’s elite head to Roland Garros for the French Open, and you can follow the latest results and schedule of play here.

The historic clay court event comprises singles, doubles and mixed doubles play and will take place in Paris from May 22 to June 5.

Both the men’s and women’s events will feature 128 players battling it out for a prize pool of around €43.6 million in the 126th edition of the prestigious major.

World number one Novak Djokovic is the defending champion in men’s singles, while Barbora Krejčíková is the defending champion in the women’s singles.

Rafael Nadal is the record 13-time French Open champion, having won four of the last five stagings, and is bidding to take his overall tally to 22 Grand Slam titles.

The likes of Daniil Medvedev, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas and Carlos Alcaraz are vying to get their hands on this famous trophy for the first time.

Women’s world number one Iga Świątek arrives at Roland-Garros amid a 28-match winning streak, while Angelique Kerber is attempting to complete the career Grand Slam.

WATCH ALL FRENCH OPEN MATCHES STREAMED LIVE HERE (18+)

French Open 2022 dates and start times

Day Date Session Start Time (BST) Round
Sun May 22 Day 10am 1st Round
Mon May 23 Day 10am 1st Round
Mon May 23 Evening 8pm 1st Round
Tue May 24 Day 10am 1st Round
Tue May 24 Evening 8pm 1st Round
Wed May 25 Day 10am 2nd Round
Wed May 25 Evening 8pm 2nd Round
Thu May 26 Day 10am 2nd Round
Thu May 26 Evening 8pm 2nd Round
Fri May 27 Day 10am 3rd Round
Fri May 27 Evening 8pm 3rd Round
Sat May 28 Day 10am 3rd Round
Sat May 28 Evening 8pm 3rd Round
Sun May 29 Day 10am 4th Round
Sun May 29 Evening 8pm 4th Round
Mon May 30 Day 10am 4th Round
Mon May 30 Evening 9pm 4th Round
Tue May 31 Day 11am Quarter-Finals
Tue May 31 Evening 4pm Quarter-Finals
Wed June 1 Day 11am Quarter-Finals
Wed June 1 Evening 8pm Quarter-Finals
Thu June 2 Day 1pm Semi-Finals
Fri June 3 Day 2pm Semi-Finals
Sat June 4 Day 2pm Women’s Singles Final,
Men’s Doubles Final
Sun June 5 Day 2pm Men’s Singles Final

 

French Open 2022 Schedule of Play

Sunday May 22

Round One

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Ons JABEUR (TUN) 6-3, 6-7, 5-7 Magda LINETTE (POL)
Felix AUGER-ALIASSIME (CAN) 2-6, 2-6, 6-1, 6-3, 6-3 Juan Pablo VARILLAS (PER)
Clara BUREL (FRA) 2-6, 3-6 Maria SAKKARI (GRE)
Juan Ignacio LONDERO 4-6, 2-6, 0-6 Carlos ALCARAZ (ESP)

COURT SUZANNE-LENGLEN
Sloane STEPHENS (USA) 5-7, 6-4, 6-2 Jule NIEMEIER (GER)
John ISNER (USA) 7-6, 4-6, 7-6, 7-6 Quentin HALYS (FRA)
Alexander ZVEREV (GER) 6-2, 6-4, 6-4 Sebastian OFNER (AUT)
Kristina MLADENOVIC (FRA) 0-6, 5-7 Leylah FERNANDEZ (CAN)

COURT SIMONNE-MATHIEU
Hugo DELLIEN (BOL) 6-3, 6-2, 6-4 Dominic THIEM (AUT)
Kaia KANEPI (EST) 2-6, 6-3, 6-4 Garbiñe MUGURUZA (ESP)
Fabio FOGNINI (ITA) 6-4, 7-5, 6-4 Alexei POPYRIN (AUS)
Coco GAUFF (USA) 7-5, 6-0 Rebecca MARINO (CAN)

COURT 6
Sorana CIRSTEA (ROU) 6-3, 6-3 Tatjana MARIA (GER)
Andrey KUZNETSOV 3-6, 6-1, 4-6, 2-6 Diego SCHWARTZMAN (ARG)
Tallon Griekspoor (NED) 2-6, 6-0, 6-4, 6-3 Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP)
Elena-Gabriela RUSE (ROU) 3-6, 1-6 Elise MERTENS (BEL)

COURT 7
Grigor DIMITROV (BUL) 6-1, 6-1, 6-1 Marcos GIRON (USA)
Aljaz BEDENE (SLO) 6-2, 6-4, 6-7, 6-1 Christopher O’CONNELL (AUS)
Astra SHARMA (AUS) 6-4, 4-6, 5-7 Varvara GRACHEVA

COURT 8
Pablo CUEVAS (URU) 6-2, 6-1, 6-2 Jenson BROOKSBY (USA)
Astra SHARMA (AUS 6-4, 4-6, 5-7 Varvara GRACHEVA
Mirjam BJORKLUND (SWE) 6-7, 2-6 Donna VEKIC (CRO)

COURT 9
Daniel ALTMAIER (GER) 1-6, 3-6, 6-4, 3-6 Jaume MUNAR (ESP)
Aliaksandra SASNOVICH 6-4, 6-1 Xinyu WANG (CHN)
Olga DANILOVIC (SRB) 3-6, 7-6, 6-2 Dalma GALFI (HUN)
Michael MMOH (USA) 6-7, 3-6, 5-7 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)

COURT 12
Beatriz HADDAD MAIA (BRA) 6-3, 1-6, 6-2 Cristina BUCSA (ESP)
Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) 6-3, 3-6, 6-3, 6-2 Pavel KOTOV
Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-3, 4-6, 6-4, 3-6, 7-6 Aslan KARATSEV
Anastasia Gasanova 2-6, 1-6 Marie BOUZKOVA (CZE)

COURT 13
Borna CORIC (CRO) 3-6, 6-2, 6-3, 6-1 Carlos TABERNER (ESP)
Katerina SINIAKOVA (CZE) 6-4, 7-6 Petra MARTIC (CRO)
Alison VAN UYTVANCK (BEL) 3-6, 2-6 Ann LI – Ret (USA)
Jason KUBLER (AUS) 7-6, 7-6, 7-6 Denis KUDLA (USA)

COURT 14
Camila OSORIO (COL) 6-4, 6-3 Harmony TAN (FRA)
Taro DANIEL (JPN) 6-3, 2-6, 6-0, 3-6, 4-6 Gregoire BARRERE (FRA)
Nuno BORGES (POR) 3-6, 6-2, 4-6, 4-6 Karen KHACHANOV
Belinda BENCIC (SUI) 6-1, 6-1 Reka Luca JANI (HUN)

Monday May 23

Round One

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-2 6-0 Lesia TSURENKO (UKR)
Diane PARRY (FRA) 1-6 6-2 6-3 Barbora KREJCIKOVA (CZE) [2]
Jordan THOMPSON (AUS) 2-6 2-6 2-6 Rafael NADAL (ESP) [5]
Novak DJOKOVIC (SRB) [1] 6-3 6-1 6-0 Yoshihito NISHIOKA (JAP)

COURT SUZANNE-LENGLEN
Amanda ANISIMOVA (USA) [27] 7-5 6-4 Naomi OSAKA (JAP)
Stan WAWRINKA (SUI) 6-2 3-6 6-7(2) 3-6 Corentin MOUTET (FRA)
Anett KONTAVEIT (EST) [5] 6-7(5) 5-7 Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

COURT SIMONNE-MATHIEU
Oceane DODIN (FRA) 4-6 2-6 Andrea PETKOVIC (GER)
Cameron NORRIE (GBR) [10] 7-5 6-2 6-0 Manuel GUINARD (FRA)
Linda NOSKOVA (CZE) 7-6(4) 5-7 1-6 Emma RADUCANU (GBR) [12]

COURT 7
Bianca ANDREESCU (CAN) 3-6 7-5 6-0 Ysaline BONAVENTURE (BEL)
Dan EVANS (GBR) [29] 7-6(3) 6-4 6-4 Francisco CERUNDOLO (ARG)
Marton FUCSOVICS (HUN) 6-2 6-4 6-4 Geoffrey BLANCANEUAX (FRA)

COURT 6
Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) 6-7(2) 6-3 3-6 6-4 4-6 Taylor FRITZ (USA) [13]
Leolia JEANJEAN (FRA) 6-4 6-3 Nuria PARRIZAS DIAZ (ESP)
Angelique KERBER (GER) [21] 2-6 6-3 7-5 Magdalena FRECH (POL)

COURT 4
Alessandro GIANNESSI (ITA) 4-6 7-6(3) 7-6(4) 6-7(4) 4-6 Borna GOJO (CRO)
Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 4-6 7-6(1) 6-2 Kristina KUCOVA (SVK)

COURT 5
Maryna ZANEVSKA (BEL) 3-6 1-6 Qinwen ZHENG (CHN)
Dusan LAJOVIC (SRB) 3-6 6-3 4-6 3-6 Sebastian BAEZ (ARG)
Norbert GOMBOS (SVK) 1-6 6-3 2-6 3-6 Pedro CACHIN (ARG)

COURT 8
Anna Bondar (HUN) 6-7(0) 1-6 Petra KVITOVA (CZE) [32]
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) [22] 3-6 2-6 7-6(8) 6-4 6-4 Maxime CRESSY (USA)
Zhu LIN (CHN) 4-6 6-3 3-6 Veronika KUDERMETOVA (RUS) [29]

COURT 9
Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE) 1-6 2-6 Daria SAVILLE (AUS)
Brandon NAKASHIMA (USA) 6-4 2-6 4-6 7-6(3) 6-2 Kamil MAJCHRZAK (POL)
Mikael YMER (SWE) 6-2 6-4 6-2 James DUCKWORTH (AUS)

COURT 12
Martina TREVISAN (ITA) 6-0 6-2 Harriet DART (GBR)
Alison RISKE (USA) 6-3 6-3 Dayana YASTREMSKA (UKR)
Mackenzie MCDONALD (USA) 1-6 6-2 6-3 7-6(3) Franco AGAMENONE (ITA)

COURT 13
Filip KRAJINOVIC (SRB) 7-6(5) 6-2 6-3 Reilly OPELKA (USA) [17]
Danka KOVINIC (MON) 2-6 6-2 6-1 Ludmilla SAMSONOVA (RUS) [25]
Miomir KECMANOVIC (SRB) [28] 6-3 7-5 6-3 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)

COURT 14
Victoria AZARENKA (BLR) 6-7(7) 7-6(1) 6-2 Ana BOGDAN (ROM)
Heather WATSON (GBR) 3-6 3-6 Elsa JACQUEMOT (FRA)
Attila BALAZS (HUN) 0-6 1-6 2-6 Marin CILIC (CRO)

Tuesday May 24

Round One

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Alize CORNET (FRA) 6-2, 6-0 Misaki DOI (JPN)
Casper RUUD (NOR) [8] 6-7, 7-6, 6-2, 7-6 Jo-Wilfried TSONGA (FRA)
Paula BADOSA (ESP) [3] 6-2, 6-0 Fiona FERRO (FRA)
Lorenzo MUSETTI (ITA) 7-5, 6-4, 2-6, 3-6, 2-6 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [4]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Facundo BAGNIS (ARG) 2-6, 2-6, 2-6 Daniil MEDVEDEV [2]
Lloyd HARRIS (RSA) 1-6, 3-6, 4-6 Richard GASQUET (FRA)
Taylor TOWNSEND (USA) 3-6 Caroline GARCIA (FRA)
Hugo GASTON (FRA) 4-6, 6-2, 6-3, 0-6, 7-6 Alex DE MINAUR (AUS) [19]
Chloe PAQUET (FRA) 6-2, 3-6, 4-6 Aryna SABALENKA [7]

COURT SIMONE-MATHIEU
Tessah ANDRIANJAFITRIMO (BRA) 6-2, 3-6, 1-6 Karolina PLISKOVA (CZE) [8]
Benoit PAIRE (FRA) 3-6, 5-7, 6-1, 5-7 Ilya IVASHKA (BLR)
Frances TIAFOE (USA) [24] 7-5, 7-5, 7-6 Benjamin BONZI (FRA)
Simona HALEP (ROU) [19] 6-4, 1-6, 6-1 Nastasia SCHUNK (GER)
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [16] 4-6, 4-6, 6-4, 6-1, 4-6 Gilles SIMON (FRA)

COURT 4
Alex MOLCAN (SVK) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3 Federico CORIA (ARG)

COURT 5
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) [30] 7-5, 6-3 Greet MINNEN (BEL)
Irina-Camelia BEGU (ROM) 4-6, 6-1, 7-6 Jasmine PAOLINI (ITA)

COURT 6
Danielle COLLINS (USA) [8] 6-0, 6-4 Viktoriya TOMOVA (BUL)
Sebastian KORDA (USA) [27] 6-1, 7-5, 7-6 John MILLMAN (AUS)
Adrian MANNARINO (FRA) 1-6, 6-7, 2-6 Federico DELBONIS (ARG)
Giulio ZEPPIERI (ITA) 5-7, 2-6, 5-7 Hubert HURKACZ (POL) [12]

COURT 7
Emil RUUSUVUORI (FIN) 6-2, 2-6, 6-7, 6-4, 6-2 Ugo HUMBERT (FRA)
Madison KEYS (USA) 6-3, 3-6, 6-4 Anna KALINSKAYA (RUS)
Jessica PEGULA (USA) [11] 6-2, 6-4 Qiang WANG (CHN)
Bjorn FRATANGELO (USA) 3-6. 2-6, 3-6 Jannik SINNER (ITA) [11]
Rebecca SRAMKOVA (SVK) 2-6, 0-6 Daria KASATKINA [20]

COURT 8
Cristian GARIN (CHI) 5-7, 6-1, 6-2, 6-3 Tommy PAUL (USA) [30]
Claire LIU (USA) 2-6, 2-6 Tamara ZIDANSEK (SLO) [24]

COURT 9
Katie VOLYNETS (USA) 6-2, 2-6, 6-1 Viktorija GOLUBIC (SUI)

COURT 10
Joao SOUSA (POR) 6-7, 6-1, 4-6, 6-1, 6-4 Chun-Hsin TSENG (TPE)
Shelby ROGERS (USA) 6-4, 6-3 Tereza MARTINCOVA (CZE)
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 7-6, 6-1, 3-6, 2-6, 6-3 Oscar OTTE (GER)

COURT 11
Ricardas BERANKIS (LTU) 4-6, 4-6, 4-6 Laslo DJERE (SRB)
Jiri LEHECKA (CZE) 4-6, 6-4, 4-6, 4-6 David GOFFIN (BEL)
Irina BARA (ROU) 3-6, 1-6 Yulia PUTINTSEVA (KAZ)
Madison BRENGLE (USA) 6-1, 6-2 Mihaela BUZARNESCU (ROU)

COURT 12
Denis SHAPOVALOV (CDN) [14] 3-6, 1-6, 6-7 Holger RUNE (DEN)
Pedro MARTINEZ (ESP) 6-2, 4-6, 4-6, 6-7 Henri LAAKSONEN (SUI)
Mayar SHERIF (EGY) 6-3, 7-5 Marta KOSTYUK (UKR)
Oksana SELEKHMETEVA 5-7, 6-7 Kaja JUVAN (SLO)
Jiri VESELY (CZE) 7-6, 6-7, 3-6, 2-6 Steve JOHNSON (USA)

COURT 13
Aleksandra KRUNIC (SRB) 6-4, 6-3 Kamilla RAKHIMOVA
Arantxa RUS (NED) 1-6, 7-5, 2-6 Elena RYBAKINA (KAZ) [16]
Peter GOJOWCZYK (GER) 2-6, 2-6, 1-6 Lorenzo SONEGO (ITA) [32]
Anhelina KALININA (UKR) w/o Hailey BAPTISTE – Ret (USA)
Marco CECCHINATO (ITA) 4-6, 4-6, 6-0, 7-5, 6-0 Pablo ANDUJAR (ESP)

COURT 14
Lucia BRONZETTI (ITA) 1-6, 4-6 Jelena OSTAPENKO (LAT) [13]
Arthur RINDERKNECH (FRA) 2-6, 4-6, 4-6 Alexander BUBLIK (KAZ)
Andrey RUBLEV [7] 6-7, 6-3, 6-2, 6-4 Soonwoo KWON (KOR)
Camila GIORGI (ITA) [28] 3-6, 6-2, 6-2 Shuai ZHANG (CHN)
Lucas POUILLE (FRA) 3-6, 6-4, 5-7, 4-6 Zdenek KOLAR (CZE)

Wednesday May 25

Round Two

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Angelique KERBER (GER) [21] 6-1 7-6(2) Elsa JACQUEMOT (FRA)
Alexander ZVEREV (GER) [3] 2-6 4-6 6-1 6-2 7-5 Sebastian BAEZ (ARG)
Belinda BENCIC (SUI) [14] 6-2 6-4 Bianca ANDREESCU (CAN)
Corentin MOUTET (FRA) 3-6 1-6 4-6 Rafael NADAL (ESP) [5]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Aliaksandra SASNOVICH 3-6 6-1 6-1 Emma RADUCANU (GBR) [12]
Karolina MUCHOVA (CZE) 7-6(5) 7-6(4) Maria SAKKARI (GRE) [4]
Novak DJOKOVIC (SRB) [1] 6-2 6-3 7-6(4) Alex MOLCAN (SVK)
Sebastian KORDA (USA) [27] 7-6(5) 6-3 6-3 Richard GASQUET (FRA)

COURT SIMONNE-MATHIEU
John ISNER (USA) [23] 6-4 6-4 3-6 7-6(5) Gregoire BARRERE (FRA)
Coco GAUFF (USA) [18] 6-1 7-6(4) Alison VAN UYTVANCK (BEL)
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) 1-6 7-6(7) 7-5 6-7(2) 4-6 Carlos ALCARAZ (ESP) [6]
Camila OSORIO (COL) 3-6 3-6 Diane PARRY (FRA)

COURT 6
Olga DANILOVIC (SRB) 4-6 1-6 Jil TEICHMANN (SUI)[23]
Cameron NORRIE (GBR)[10] 6-3 6-4 6-3 Jason KUBLER (AUS)
Katerina SINIAKOVA (CZE) 3-6 2-6 Leylah FERNANDEZ (CAN)[17]
Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)[26] 6-4 7-6(2) 3-2 Ret. Fabio FOGNINI (ITA)

COURT 7
Felix AUGER-ALIASSIME (CAN)[9] 6-0 6-3 6-4 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Amanda ANISIMOVA (USA)[27] 6-4 6-1 Donna VEKIC (CRO)
Jaume MUNAR (ESP) 6-2 7-6(3) 2-6 2-6 2-6 Diego SCHWARTZMAN (ARG)[15]
Daria SAVILLE (AUS) 6-4 6-2 Petra KVITOVA (CZE)[32]

COURT 9
Aljaz BEDENE (SLO) 4-6 6-4 7-6(5) 6-4 Pablo CUEVAS (URU)
Alja TOMLJANOVIC (AUS) 4-6 7-6(5) 5-7 Varvara GRACHEVA

COURT 12
Borna GOJO (CRO) 6-7(5) 2-6 7-5 1-6 Filip KRAJINOVIC (SRB)
Marie BOUZKOVA (CZE) w/d-w/o Elise MERTENS (BEL)[31]

COURT 13
Hugo DELLIEN (BOL) 6-4 4-6 6-7(1) 3-6 Karen KHACHANOV[21]
Beatriz HADDAD MAIA (BRA) 4-6 4-6 Kaia KANEPI (EST)
Brandon NAKASHIMA (USA) 7-6(6) 6-4 6-2 Tallon GRIEKSPOOR (NED)
Magda LINETTE (POL) 3-6 2-6 Martina TREVISAN (ITA)

COURT 14
Victoria AZARENKA [15] 6-1 7-6(3) Andrea PETKOVIC (GER)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 3-6 6-2 6-2 6-3 Taylor FRITZ (USA)[13]
Sorana CIRSTEA (ROU)[26] 6-3 2-6 0-6 Sloane STEPHENS (USA)
Grigor DIMITROV (BUL)[18] 6-0 6-4 6-3 Borna CORIC (CRO)

Thursday May 26

Round Two

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Laslo DJERE (SRB) 3-6 4-6 3-6 Daniil MEDVEDEV [2]
Madison KEYS (USA) [22] 6-4 7-6(3) Caroline GARCIA (FRA)
Gilles SIMON (FRA) 7-5 6-1 7-6(6) Steve JOHNSON (USA)
Alize CORNET (FRA) v Jelena OSTAPENKO (LAT) [13]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Paula BADOSA (ESP) [3] 7-5 3-6 6-2 Kaja JUVAN (SLO)
Pedro CACHIN (ARG) 4-6 2-6 4-6 Hugo GASTON (FRA)
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-0 6-2 Alison RISKE (USA)
Zdenek KOLAR (CZE) 3-6 6-7(8) 7-6(3) 6-7(7) Stefanos TSITSIPAS (GRE) [4]

COURT SIMONE-MATHIEU
Leolia JEANJEAN (FRA) 6-2 6-2 Karolina PLISKOVA (CZE) [8]
Frances TIAFOE (USA) [24] 6-3 6-7(1) 2-6 4-6 David GOFFIN (BEL)
Simona HALEP (ROU) [19] 6-2 2-6 1-6 Qinwen ZHENG (CHN)
Andrey RUBLEV [7] 6-3 3-6 6-2 6-3 Federico DELBONIS (ARG)

COURT 6
Aleksandra KRUNIC (SRB) 3-6 3-6 Veronika KUDERMETOVA [29]
Miomir KECMANOVIC (SRB) [28] 4-6 7-5 6-2 6-1 Alexander BUBLIK (KAZ)
Camila GIORGI (ITA) [28] 6-3 7-5 Yulia PUTINTSEVA (KAZ)
Dan EVANS (GBR) [29] 3-6 6-3 3-6 2-6 Mikael YMER (SWE)

COURT 7
Jessica PEGULA (USA) [11] 6-1 5-7 6-4 Anhelina KALININA (UKR)
Marton FUCSOVICS (HUN) 6-4 4-6 2-6 3-6 Marin CILIC (CRO) [20]
Danielle COLLINS (USA) [9] 4-6 3-6 Shelby ROGERS (USA)
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) v Jannik SINNER (ITA) [11]

COURT 9
Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 3-6 5-7 Danka KOVINIC (MNE)
Ilya IVASHKA 3-6 6-7(5) 6-4 3-6 Cristian GARIN (CHI)

COURT 12
Holger RUNE (DEN) 6-2 6-3 6-3 Henri LAAKSONEN (SUI)
Fernanda CONTRERAS GOMEZ (MEX) 0-6 3-6 Daria KASATKINA [20]
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) [22] 3-6 1-6 4-6 Mackenzie MCDONALD (USA)

COURT 13
Ekaterina ALEXANDROVA [30] 7-6(3) 3-6 4-6 Irina-Camelia BEGU (ROU)
Joao SOUSA (POR) 6-7(4) 3-6 4-6 Lorenzo SONEGO (ITA) [32]

COURT 14
Casper RUUD (NOR) [8] 6-3 6-4 6-2 Emil RUUSUVUORI (FIN)
Katie VOLYNETS (USA) 4-6 0-6 Elena RYBAKINA (KAZ) [16]
Marco CECCHINATO (ITA) 1-6 4-6 2-6 Hubert HURKACZ (POL) [12]
Madison BRENGLE (USA) 1-6 3-6 Aryna SABALENKA [7]

Friday May 27

Round Three

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Belinda BENCIC (SUI) [14] 5-7 6-3 5-7 Leylah FERNANDEZ (CAN) [17]
Novak DJOKOVIC (SER) [1] 6-3 6-3 6-2 Aljaz BEDENE (SLOV)
Sloane STEPHENS (USA) 6-2 6-3 Diane PARRY (FRA)
Sebastian KORDA (USA) [27] 4-6 4-6 2-6 Carlos ALCARAZ (ESP) [6]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Amanda ANISIMOVA (USA) [27] 6-7(7) 6-2 3-0 Ret. Karolina MUCHOVA (CZE)
Coco GAUFF (USA) [18] 6-3 6-4 Kaia KANEPI (EST)
Botic VAN DE ZANDSCHLUP (NED) [26] 3-6 2-6 4-6 Rafael NADAL (ESP) [5]
Alexander ZVEREV (GER) [3] 7-6(2) 6-3 7-6(5) Brandon NAKASHIMA (USA)

COURT SIMONE-MATHIEU
Grigor DIMITROV (BUL) [18] 3-6 1-6 2-6 Diego SCHWARTZMAN (ARG) [15]
Angelique KERBER (GER) [21] 4-6 6-7(5) Aliaksandra SASNOVICH
Victoria AZARENKA [15] 6-4 5-7 6-7(6) Jil TEICHMANN (SUI) [23]
Cam NORRIE (GBR) [10] 2-6 5-7 7-5 4-6 Karen KHACHANOV [21]

COURT 7
Varvara GRACHEVA 2-6 3-6 Elise MERTENS (BEL) [31]
John ISNER (USA) [23] 4-6 6-3 4-6 7-6(5) 3-6 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)

COURT 14
Martina TREVISAN (ITA) 6-3 6-4 Daria SAVILLE (AUS)
Felix AUGER-ALIASSIME (CAN) [9] 7-6(3) 7-6(2) 7-5 Filip KRAJINOVIC (SRB)

Saturday May 28

Round Three

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-3 7-5 Danka KOVINIC (MNE)
Qinwen ZHENG (CHN) 6-0 3-0 Ret. Alize CORNET (FRA)
Gilles SIMON (FRA) 0-6 3-6 2-6 Marin CILIC (CRO) [20]
Holger RUNE (DEN) 6-3 6-3 6-3 Hugo GASTON (FRA)

COURT SUZANNE-LENGLEN
Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1 6-4 Leolia JEANJEAN (FRA)
Miomir KECMANOVIC (SRB) [28] 2-6 4-6 2-6 Daniil MEDVEDEV [2]
Paula BADOSA (ESP) [3] 3-6 1-2 Ret. Veronika KUDERMETOVA [29]
Mikael YMER (SWE) 2-6 2-6 1-6 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [4]

COURT SIMONE-MATHIEU
Mackenzie MCDONALD (USA) 3-6 6-7(6) 3-6 Jannik SINNER (ITA) [11]
Camila GIORGI (ITA) [28] 4-6 6-1 6-0 Aryna SABALENKA [7]
David GOFFIN (BEL) 5-7 2-6 1-6 Hubert HURKACZ (POL) [12]
Madison KEYS (USA) [22] 3-6 6-1 7-6(3) Elena RYBAKINA (KAZ) [16]

COURT 7
Shelby ROGERS (USA) 3-6 2-6 Daria KASATKINA [20]

COURT 14
Andrey RUBLEV [7] 6-4 3-6 6-2 7-6(11) Cristian GARIN (CHI)
Jessica PEGULA (USA) [11] 6-1 7-6(2) Tamara ZIDANSEK (SLO) [24]
Casper RUUD (NOR) [8] 6-2 6-7(3) 1-6 6-4 6-3 Lorenzo SONEGO (ITA) [32]

Sunday May 29

Round Four

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Leylah FERNANDEZ (CDN) [17] 6-3 4-6 6-3 Amanda Anisimova (USA) [27]
Elise MERTENS (BEL) [31] 4-6 0-6 Coco GAUFF (USA) [18]
Felix AUGER-ALIASSIME (CDN) [9] 6-3 3-6 2-6 6-3 3-6 Rafael NADAL (ESP) [5]
Karen KHACHANOV [21] 1-6 4-6 4-6 Carlos ALCARAZ (ESP) [6]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Martina TREVISAN (ITA) 7-6(10) 7-5 Aliaksandra SASNOVICH
Novak DJOKOVIC (SRB) [1] 6-1 6-3 6-3 Diego SCHWARTZMAN (ARG) [15]
Alexander ZVEREV (GER) [3] 7-6(11) 7-5 6-3 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Jil TEICHMANN (SUI) [23] 2-6 0-6 Sloane STEPHENS (USA)

Monday May 30

Round Four

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Veronika KUDERMETOVA [29] 1-6 6-3 6-1 Madison KEYS (USA) [22]
Holger RUNE (DEN) 7-5 3-6 6-3 6-4 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [4]
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-7(5) 6-0 6-2 Qinwen ZHENG (CHN)
Marin CILIC (CRO) [20] 6-2 6-3 6-2 Daniil MEDVEDEV [2]

COURT SUZANNE-LENGLEN
Daria KASATKINA [20] 6-2 6-2 Camila GIORGI (ITA) [28]
Casper RUUD (NOR) [8] 6-2 6-3 3-6 6-3 Hubert HURKACZ (POL) [12]
Jessica PEGULA (USA) [11] 4-6 6-2 6-3 Irina-Camelia BEGU (ROU)
Andrey RUBLEV [7] 1-6 6-4 2-0 ret. Jannik SINNER (ITA) [11]

Tuesday May 31

Quarter-Finals

COURT PHILIPPE-CHATRIER
11am Martina Trevisan 6-2, 6-7, 6-3 Leylah Fernandez
12.30pm Coco Gauff 7-5, 6-2 Sloane Stephens
3pm Alexander Zverev 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 Carlos Alcaraz
7.45pm Novak Djokovic 2-6, 6-4, 2-6, 6-7 Rafael Nadal

Wednesday June 1

Quarter-Finals

COURT PHILIPPE-CHATRIER
11am Veronika Kudermetova 4-6 6-7(5) Daria Kasatkina
12.30pm Iga Swiatek 6-3 6-2 Jessica Pegula
3pm Andrey Rublev 7-5 4-6 3-6 6-3 6-7(2) Marin Cilic
7.45pm Casper Ruud 6-1 4-6 7-6(2) 6-3 Holger Rune

Thursday June 2

Semi-Finals

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-2 6-1 Daria KASATKINA [20]
Coco GAUFF (USA) [18] 6-3 6-1 Martina TREVISAN (ITA)

Friday June 3

Semi-Finals

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Rafael NADAL (ESP) [5] 7-6(8) 6-6 Ret. Alexander ZVEREV (GER) [3]
Casper RUUD (NOR) [8] 3-6 6-4 6-2 6-2 Marin CILIC (CRO) [20]

Saturday June 4

Ladies’ Final

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Iga SWIATEK (POL) [1] 6-1 6-3 Coco GAUFF (USA) [18]

Sunday June 5

Men’s Final

COURT PHILIPPE-CHATRIER
Rafa Nadal 6-3, 6-3, 6-0 Casper Ruud

French Open 2022 Prize Money

Singles
Winner: €2,200,000 / 2,000 points
Finalist: €1,100,000 / 1,200 points
Semi-finalist: €600,000 / 720 points
Quarter-finalist: €380,000 / 360 points
Round of 16: €220,000 / 180 points
Round of 32: €125,800 / 90 points
Round of 64: €86,000 / 45 points
Round of 128: €62,000 / 10 points

Doubles (per team)
Winner: €580,000 / 2,000 points
Finalist: €290,000/ 1,200 points
Semi-finalist: €146,000 / 720 points
Quarter-finalist: €79,500 / 360 points
Round of 16: €42,000 / 180 points
Round of 32: €25,000 / 90 points
Round of 64: €15,500 / 0 points

READ MORE

Latest Tennis Offers

  • Watch all Wimbledon matches streamed here
  • Bet £10 & Get £50 in Free Bets when you register
  • Get £30 in Free Bets when you register and place ANY bet
  • Daily Price Boosts, Specials and Live Streaming